ای دوست بیا تا غم فردا نخوریم

 اهمیت مرگ باعث شد تا رشته ای بنام مرگ شناسی یا « تاناتولوژی» ایجاد شود ، واژه تاناتولوژی از نام ایزد مرگ در اساطیر یونان باستان ؛ یعنی تاناتوس گرفته شد که همراه برادرش هینپوتوس ، ایزد خواب ، فرزندان ایزد شب به  شمار می رفتند.


مرگ باعث شد بشر واکنشهای روانی ای را در پیش بگیرد ، رسیدن به جاودانگی  که البته تجربه خوب  نشان داد  این حالت محال است  و او بدین ترتیب مرگ را انکار کرد  چون نمی خواست  مرگ پایان همه چیز باشد ، پس به روح معتقد شد و مرگ را حادثه ای تلخ و دردناک  قلمداد کرد و  بدین  جهت شیوه به اصطلاح خوش باشی را اختیار کرد. که البته این  واکنش روانی نزد اقوام کهن تر نیز رایج  بوده است


 مثلاً ؛

-   در پاپیروسی که در مصر به دست آمده ، در متنی مشهور بنام ‌‍‍ «نغمه بربط نواز»

-   در هند باستان در بین عده ای که در برابر مرتاضان  قرار می گیرند.

( عمده تعالیم آنها در کیش یا  فرقه«  چارواک» که منشعب از فلسفه « لکایاتا ست »  رواج دارد . )

بررسی اساطیر و ادیان  در این گفتار از آن  جهت لازم و ضروری می نماید که  مرگ بعنوان بزرگترین راز هستی  انسان و غنی ترین   سرچشمه هراس های اوست. از نخستین دوران های  ثبت شده  تاریخی ، مرگ  کانون عمده خرافات  و باورهای  بشری در  مورد جهان  بوده  و تفکر درباره آن  یکی از مبا حث  عمده  تمدنها  ،  مذاهب  و فلسفه ها می باشد و  اینگونه در این گفتار  نگاهی  خواهیم  داشت  به  بزرگ ترین  راز  هستی ، مرگ ،  و بر  این  اساس  بدنبال   تصویری خواهیم بود از فرشته مرگ  که اساطیر و ادیان هر کدام به نوعی آن را تعریف کرده و تصویری داده اند  .   بدست  آوردن تصویری از این  وجود  شاید درکی باشد از مرگ  که  واقعیتی گریز نا پذیر در زندگی  هر فردی می باشد  و تلخ ترین  تجربه ای است که  ناچار هر انسانی  یا بهتر بگوییم هر موجود زنده ای  در طول زندگی خویش  آن  را می آزماید.

پرداختن به شناخت  درباره   تمام مقولات زندگی به انسان درک بهتر زندگی کردن خواهد داد ، یکی از این مقولات مرگ می باشد که انسان در تمام ادوار با آن دست به گریبان بوده است.

شناخت از مرگ ،این بزرگ ترین راز جهان هستی ، این گفتار را متوجه  وجودی می کند که در تمام اساطیر و ادیان در باور مردمان بوده است  شناخت از خدایان مرگ  ، ایزدان مرگ ، داوران مرگ  که هرچند نامها و عنوانها  و  وجهه آنان متفاوت می نماید ولیکن  در باور ها جای دارد و درک بهتر و کاملتری در مسیر شناخت مرگ به آدمی خواهد داد .

بوجود آمدن قصه ها و روایات توسط نیاکان و گذشتگان انسان  در کنار حضور ادیان  تصویر زیبایی از مرگ را  منقش کرده است که در این گفتار به اختصار به آن پرداخته شده است .

 شما بالاخره یک روز خواهید مرد .

این سوژه می تواند جالب باشد ، از این جهت که آیا درآن  لحظه هم شما به خودتان اجازه می دهید که با  یک ژست تعریف  نشده برای خودتان ، منتظر سررفتن زمان باشید.

 شما حتما یک روز خواهید مرد.

چه لحظه باشکوهی ، کوتاه و قابل اثبات ، همان کلیشه ای که جناب مرگ برایتان در نظر گرفته اند.

ایشان اینجایند  ، فرشته مرگ ،  شک نکنید که ایشان الان  در کنار ما در این چهار دیواری  با صدای بلند فریاد می زنند :

                                                  « شما بالاخره خواهید مرد.»  

این تصویری است  از فرشته مر گ ؛ فرشته ای که هم در اساطیر جایی برای خودش دارد  وهم در ادیانی که از پشتوانه خداوند برخوردارند.   این تصویری است   از  وجودی که وظیفه اش  گرفتن موجودیت از موجوداتی است  که هر روز نسبت  به  هم تصوراتی را دارند. این تصویری است  از فرشته ای که مرگ را به ارمغان می آورد ...

نوشته شده در پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧ساعت ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ توسط فاطمه شاه حسینی نظرات ()قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت